Svetovni dan hrane se praznuje vsako leto 16. oktobra. Uvedla ga je Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. Glavni namen svetovnega dneva hrane je opozarjanje, da v svetu živi veliko število ljudi, ki trpi za pomanjkanjem hrane. Pravica do hrane je osnovna človekova pravica. Zadovoljuje osnovne človekove potrebe in omogoča zdravo, kakovostno in srečno življenje.

Svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO) ob letošnjem svetovnem dnevu izpostavlja nepredvidljive dogodke, ki vplivajo na svetovno prehransko varnost s sloganom »Nihče naj ne ostane lačen« (»Leave NO ONE behind«).

PREHRANA je eden od pomembnih dejavnikov, ki vplivajo na zdravje in dobro počutje. Prehrana mora biti uravnotežena, varna, varovalna in pestra.

Kaj je zdrava prehrana? Zdrava prehrana je eden od pogojev dobrega počutja vsakega človeka. Zdrava prehrana, vpliva na sposobnost za učenje, delo, igro in preprečuje bolezni. Pravilno sestavljena in pripravljena hrana, ki je enakomerno razporejena skozi ves dan, pokriva naše energijske potrebe in potrebe po hranilnih snoveh.

NEENAKOST V DRUŽBI

Agro-živilska ureditev prav tako dovoljuje številne neenakosti v družbi. Na primer, soočamo se z naraščajočim trendom prekomerne telesne mase in debelosti, hkrati pa si 3 milijarde ljudi na svetu ne more privoščiti zdrave prehrane.

IZGUBE HRANE

Način proizvodnje, porabe in zavržki hrane imajo pomemben vpliv na naš planet in povzročajo nepotreben pritisk na naravne vire, okolje in podnebje. Intenzivna proizvodnja hrane namreč sproža degradacijo tal, uničuje naravne habitate in prispeva k izumrtju živalskih in rastlinskih vrst.

VLOGA POSAMEZNIKA

Tudi potrošniki smo aktiven člen verige, saj s svojimi dejanji pomembno vplivamo na prehranski sistem. Zato moramo tudi sami stremeti k premišljenim odločitvam, ki bodo prispevale k boljši proizvodnji, boljši prehrani, boljšemu okolju in s tem tudi boljšemu življenju za vse.

Kaj lahko jaz storim, da pomagam ustvariti svet brez lakote?

• Da z manj proizvedem več.
  • Da preidem na bolj zdravo in trajnostno prehrano.
  • Da se zavzemam za svet brez lakote.
  • Da zmanjšam količino zavržene hrane.

Ob svetovnem dnevu hrane, 2022

Zbrala in pripravila: Julijana Kovač,organizatorica šolske prehrane